חדשות פרסומים וארועים
2023. 03. 02.
פרסומים של החברה

מפסימיות מופרזת לאופטימיות מופרזת – הברומטר של קופאס לרבעון הרביעי 2022

מפסימיות מופרזת לאופטימיות מופרזת – הברומטר של קופאס לרבעון הרביעי 2022

שנת 2023 מתחילה עם חדשות טובות, לפחות בחזית המאקרו כלכלית. תודות לכך שהסתיו ותחילת החורף היו בלתי רגילים מנקודת מבט אקלימית – ואלה הן החדשות הפחות טובות – נמנע מאירופה מיתון שנראה היה כבר זמן רב כי הוא עומד להגיע. השיפורים בנצילות בכל הסקטורים וההאטה בפעילות עשו את השאר, ואפשרו למחירי האנרגיה לצנוח בחדות, מה שהוביל להאטה מבורכת באינפלציה. הסיכוי להתאוששות חזקה בסין במחצית השנייה של השנה, על אף שהוא מאד לא ודאי, מעלה גם הוא תקוות שהכלכלה העולמית תצא מהקריסה הנוכחית שלה. זה הספיק כדי שהשווקים הפיננסיים ישתוללו, במיוחד באירופה: מניות, אגרות חוב, אשראי וכדומה – המשקיעים שמים כעת עין על כל אלה, לאחר שנרגעו בצדק בזכות העובדה שהתרחיש הגרוע ביותר התרחק לעת עתה.
בעוד שאנו מסכימים באופן בסיסי, עלינו להיזהר שלא להפוך לשאננים. האתגרים שהכלכלה העולמית התמודדה מולם בשנה שעברה עודם רלוונטיים, והמשבר הרב ממדי שאנו חווים אינו עומד להיעלם: הפילוג הגיאופוליטי, משבר האנרגיה, שינויי האקלים, הסיכונים הקשורים למגפה וכו'. השינוי הדרמטי שעובר העולם מעלה הילוך ומייצר סיכונים, לעתים קיצוניים, שיכולים מאד להסיט מדרכם את התרחישים והנרטיבים שתוכננו בצורה הטובה ביותר.
בטווח הקצר, הסיכון העיקרי נובע מההמשכיות של שני הפקטורים העיקריים העומדים מאחורי העלייה הנוכחית באופטימיות. לאור השפעתה של סין על שוקי הסחורות (נפט וגז טבעי), השילוב בין התאוששות הכלכלה הסינית לבין הירידה הנרחבת והחדה באינפלציה המתרחשת באותה עת עלול ליצור מידה מסוימת של אשליה. זה אפילו יותר נכון כשמביאים בחשבון את העובדה שאינפלציית הליבה מאטה את הקצב רק במידה מעטה, או במדינות רבות עדיין עולה. לכן ההפוגה הצפויה בתחילת הקיץ בתהליך ההידוק המונטרי שתוכנן על ידי הבנקים המרכזיים העיקריים עלולה להיות בת חלוף בלבד, כמו תחושת ההקלה הרווחת כעת.
בהקשר זה, ערכנו מספר שינויים בהערכות הסיכונים שלנו בנוגע למדינות (5 שינויים) ולמגזרים (16 שינויים). עם זאת, במונחי נטו ממשיכה המגמה לנטות להפחתות.
מהם השינויים? גלו על ידי הורדת הפרסום שלנו.

הורד פרסום זה : מפסימיות מופרזת לאופטימיות מופרזת – ה... (6.32 MB)

ליצירת קשר


מר מיכאל נחמנוביץ'

טלפון – 03-7623800
Michael.Nachmanovich@coface.com
מגדל הכשרת הישוב, ז'בוטינסקי 9, פינת מצדה 3
בני ברק, ישראל

למעלה
  • English
  • Hebrew